A Transzcendentális Meditáció egyedi hatása az agyműködésre

(‘5:12): Az agyhullámok teljes koherenciába rendeződnek a meditáció alatt.

Hogy miért is egyedi ez a meditációs technika, azt jól jelzi az a különleges agyműködés, amely létrejön a Transzcendentális Meditáció gyakorlása alatt. A különböző agyi területek napközben általában egymástól függetlenül működnek, és kevés kapcsolatot mutatnak egymással. Az agyhullámok éber tudatállapotban rendezetlenek, szétszórtak, és gyorsan változóak. Mindez teljesen megváltozik abban a másodpercben, amikor elkezdünk meditálni. 

Az agy tevékenysége pontosan mérhető a videóban is látható EEG-készülékkel (elektroenkefalográffal). Az vizsgálat során finom szenzorok (elektródák) kerülnek a fejbőrre, hogy az agy elektromos tevékenységét rögzítsék. Ez láthatóvá teszi, hogy abban a pillanatban, amikor becsukjuk a szemünket, és elkezdünk meditálni, az elme azonnal megnyugszik, és mély pihenésre jellemző jeleket mutat. Az agyhullámok összerendeződnek, és ritmikus mintázatot vesznek fel, vagyis „fázisba kerülnek”. Ez arra utal, hogy a neuronok egymással harmóniában működnek, az alpha2 frekvenciájában. Ezt nevezzük koherens agyműködésnek.

A nagyobb agyhullám koherencia pedig a kutatások szerint ezeket eredményezi:

  • nagyobb érzelmi stabilitás
  • kevesebb szorongás, jobb stresszkezelés
  • jobb memória és jobb tanulási képesség
  • jobb koncentráció, hatékonyabb gondolkodás
  • növekvő kreativitás

Mi is ennek a jelentősége? 

Egy meditációtól független kutatásban azt vizsgálták, vajon mi különbözteti meg az élsportolókat azoktól, akik sportolói pályafutásukat egy olimpiai bajnoki címmel is meg tudták koronázni. Valamint azt is nézték, mi különbözteti meg a top üzletembereket azoktól, akik valóban a világ legsikeresebb üzletemberei közé tudtak kerülni. Vagyis azt vizsgálták, mi az az apró különbség, amely lehetővé teszi, hogy az alapból nagy teljesítményű emberek közül is kiemelkedjenek egyesek. Azt találták, hogy a különbség az agyműködésben rejlik: a kimagasló teljesítményű embereknek születésüktől fogva természetes módon magasabb volt az agyhullám-koherenciája.

Ez az érték fejleszthető meditációval. Vagyis ahogy a rendszeres meditációval rendeződik az agyműködés, úgy egyre nagyobb teljesítményt tudunk elérni az élet különböző területein. Munkában a nagyobb koncentrációnak, több energiának és nagyobb kreativitásnak vesszük hasznát, míg emberi kapcsolatainkra jó hatást fejt ki az, hogy nyugodtabbak, pihentebbek, érzelmileg stabilabbak tudunk lenni.

A megváltozott, rendezett agyműködés pedig már a kezdő meditálóknál is fellelhető. Különbség csak abban van a kezdő és évek óta meditálók között, hogy a régóta meditálók esetében a napközbeni cselekvés során is fellelhető ugyanez a megváltozott, koherens agyi mintázat. Vagyis a rendszeres gyakorlással a csend és a nyugalom minősége olyannyira stabilizálódik, és az ember sajátjává válik, hogy még napközben sem veszíti el ezt az értéket.

A videóban Dr. Fred Travis, a Maharishi International University agykutatója végzi el az EEG-vizsgálatot.

Egyéb referencia: Cognitive Processing (2010) 11:1,  Consciousness and Cognition, 8. (1999), 302-318, International Journal of Neuroscience 14. (1981) 147–151, Scientific American (1972) 226, American Journal of Physiology (1971) 221.

Scroll to Top