Meditációs technikák összehasonlítása

(’07:00) Dr. Fred Travis agykutató hasonlítja össze a különböző technikákat az agyra gyakorolt hatásuk alapján.

A meditáció fajtái

Sokféle technikát sorolunk meditáció címszó alá, de valójában az egyes módszerek jelentősen különböznek az agyra gyakorolt hatásuk alapján. Ahogy az egyes sportok különböző izomcsoportokra hatnak, a meditáció egyes módszerei is különböző hatást keltenek az agyban.
Dr. Fred Travis idegtudós és kutatótársai több évtizede vizsgálják az egyes meditáció típusokat.

A meditációs technikákat 3 fő csoportba sorolják:

  • Fókuszációra vagy koncentrációra épülő technikák: ilyenkor az elménket egyetlen pontra összpontosítjuk, és csak erre a pontra figyelünk (pl. légzés, test állapota).
  • Éberség (mindfulness) típusú meditációk: ilyenkor megengedjük az elmének, hogy ítélet nélkül észlelje a dolgokat, vagyis a mentális tartalmak áthaladhatnak a tudatunkon anélkül, hogy kontrollálnánk azokat.
  • Transzcendálás: ide tartozik a transzcendentális meditáció, amely nem csak lecsendesíti az elmét és a gondolatokat, hanem transzcendálja, vagyis túl is lépi azokat. Célja a gondolatokon túli csend megtapasztalása.

Közös a 3 fajta meditációban, hogy mindegyik gondolkodással, vagyis az elme használatával indul. Ugyanakkor a transzcendentális típusú meditáció egy olyan állapottal fejeződik be, amelyben az elme már nem aktív, vagyis kikapcsol. Egyfajta pihenő állapotba kerül, amelyben a tudat csupán önmagát tapasztalja.

Változások az agyban részletesen:

  1. A koncentrációs technikák esetén az elménk keményen dolgozik. Ezt az állapotot nagyon gyors agyhullámok jellemzik (gamma, 20-50 HZ):

Ide sorolhatók a kutatók szerint az alábbi típusú meditációk:
• zen
• tradicionális jógában gyakorolt gyertyaláng figyelés (tratak gyakorlat)
• együttérzés meditációk
• csikung
• vipassana
• gyémánt út buddhista meditáció

  1. Az éberség típusú meditációknál a figyelem befelé fordul, hogy megfigyelje az elme viselkedését, itt lassabb agyhullámok lelhetők fel (theta2 – 6-8 HZ):

• Mindfulness
• Zazen
• Kriya Yoga

  1. Transzcendálás: amikor az elmeműködést túllépjük, alfa1 (8-10 HZ) hullámok lépnek fel az agyban:

Transzcendentális Meditáció
• Ezen kívül még egy 45 éve gyakorló csikung mester agyában figyeltek meg hasonló tevékenységet: ahol a figyelem miatt eleinte gamma frekvencia lépett fel, majd ahogy a gyakorlás automatikussá vált, az agyi tevékenység átváltott alfa1 hullámokra.

Az alfa hullám ilyenkor az agy egész területre kiterjed. Ennek oka, hogy az agy gondolkodási tevékenysége egyre inkább lecsökken, vagyis az elme az aktív használattól pusztán a lét tudatának, az éber tudatosság megtapasztalásának irányába halad. Ilyenkor az agy működése is az alap állapotba, vagyis alfa állapotba áll vissza. Lényeges különbség a többi módszerhez képest, hogy az automatikus transzcendálás esetén nincs szükség erőfeszítésre és figyelemre, a figyelem az elme természetét követve automatikusan, könnyen fordul befelé. Így a gyakorló a kezdettől fogva részesül a transzcendálás jótékony hatásában, és nem kell sokat várnia az eredményekre.

A kutatók által megfogalmazott hatások:

Az első két típusú meditáció mentális eszközt adhat az élet helyzeteivel való megküzdésre, míg a transzcendentális típusú meditáció nem hoz tudatosan létre valamilyen elmeállapotot, hanem automatikusan megváltoztatja az elme átfogó állapotát. „Megváltoztatja az elmét, hogy azután az másképp tapasztaljon” – összegzi a videóban Fred Travis PhD. idegtudós.

Scroll to Top