5 tévhit a meditációról

Amikor Maharishi Mahesh Jógi az 50-es években elkezdte szélesebb körben is tanítani a Transzcendentális Meditációt, azzal szembesült, hogy számos tévhit nagyon erősen tartja magát a meditációval kapcsolatban még Indiában is. Azóta ugyan egy valóságos meditációs forradalom zajlott le a világban – amelynek során a TM-et is több mint 10 millió ember tanulta meg –, ezek a tévhitek azonban még mindig fellelhetők a közgondolkodásban.

1.A meditáció erőfeszítést igényel.

Keleten úgy tartják, az elme olyan, mint egy majom, amelyik fáról fára ugrál. Így ugrál a mi elménk is egyik gondolatról a másikra. Való igaz, hogy az elme természete a vándorlás, ám az nem igaz, hogy nehéz lenne lecsendesíteni: csupán olyasmit kell mutatni neki, ami számára kellemes és vonzó. Hiszen miért is vándorol az elménk? Azért, mert keresi a számára örömtelibb, beteljesítőbb tapasztalatokat. Ha ilyet mutatunk neki – márpedig a meditációban egy nagyon kellemes, békés, derűs állapotot tapasztal meg – akkor önmagától fog lecsendesedni. Vagyis itt nem leláncolni próbáljuk a majmot, hanem inkább adunk neki egy nagy csomó banánt.

2. A meditációban koncentrálni kell.

Amikor koncentrálunk, megpróbáljuk egyetlen pontra irányítani az elmét.  Ám – mivel ez az elme természetével ez ellentétes – általában nehéznek érezzük ezt, mert erőfeszítéssel jár. Munkánk során általában koncentrálunk eleget, és ha még a meditáció is erőfeszítést igényel, arra már sokszor nem marad életerő. Ezért a Transzcendentális Meditációban ilyesmivel nem próbálkozunk. Csupán megmutatjuk az elmének, hogyan induljon el befelé, hogy az számára örömteli legyen. Innentől kezdve már szinte magától történik a folyamat, hiszen a mantra segítségével az elme saját természetét követve fog könnyedén haladni a gondolatok egyre finomabb és beteljesítőbb szintjei felé.

3. A meditációt nehéz megtanulni, komoly fizikai és mentális felkészülést igényel.

A Transzcendentális Meditáció titka, hogy nem kényszerít rá semmit az elmére, ezért nem nehéz megtanulni. Nem kontrolláljuk az elmét, hanem inkább emlékeztetjük azt saját valódi természetére, amit már elfelejtettünk. Visszavezetjük az elmét a gondolatok forrásához, és megengedjük számára, hogy saját természetétől vezérelve könnyedén elnyugodjon az Önvalóban, a tiszta tudat csendjében. A TM-et pont azért lehetséges egy 4 napos tanfolyam keretében megtanulni, mert nem bonyolítjuk túl. Olyan gyakorlatot mutatunk, amely éppen az egyszerűsége miatt hatékony és szerethető. Magát a technikát tehát könnyű elsajátítani, a hosszú távú gyakorlásban pedig az ingyenes utánkövetések nyújtanak segítséget.

4. A meditáció eredményei csak lassan, hosszú idő után jelentkeznek.

Mivel a meditáció valójában a természetes tudatállapotunk, egyáltalán nem szükséges hosszú várakozás, amíg az első eredmények megjelennek. Akik megtanulnak meditálni, már pár nap alatt is észreveszik, hogy tisztább az elméjük, frissebbek, energikusabbak, kevesebbet aggódnak, jobban alszanak. Az egészségük is javulhat: már egy-két hét alatt kimutathatóan csökkenhet a magas vérnyomás, enyhülhet vagy akár el is múlhat a krónikus fejfájás, a fülzúgás, a depresszió stb. Néhány hónap gyakorlással pedig már egészen drámai változások is megfigyelhetők.

5. A meditáció gyakorlásához szerzetesi életmódot kell élni.

Sokan a mai napig azért nem próbálkoznak meditációval, mert azt gondolják, ez csak az anyagi javakról teljesen lemondott emberek gyakorlata lehet. A Transzcendentális Meditáció azonban a nyugati, gyakorlati életet élő emberek meditációs technikája, amely a hétköznapi életbe könnyen beilleszthető. Maharishi éppen azt akarta megmutatni általa, hogy a meditáció mindenkinek való, és mindenki részesülhet annak áldásos hatásaiból. Nem szükséges speciális ülőhelyzetet tartani vagy vegetáriánusnak lenni hozzá. Napi kétszer 20 perc elég ahhoz, hogy már nagyon hamar észrevehető testi-lelki előnyöket tapasztalhassunk meg.

Scroll to Top